Emulowanie gier pod Linuksem


CedegaCedega (dawniej WineX) Ocena 6

Współpracujące Systemy (tylko architektura x86): Linux, NetBSD, FreeBSD, Solaris,BeOS
Rozszerzenie Wine. Główna zmiana to dodanie obsługi DirectX. Niestety za darmo dostępny jest tylko kod źródłowy z serwera CVS Niestety jeżeli chcemy ściągnąć binaria musimy zapłacić za subskrypcję. Można jednak je zdobyć, używając darmowego klienta peer-to-peer eMule dla Windows lub Lmule dla Linuksa.
Po zainstalowaniu powyższego programu, wchodzimy na stronę www.osloskop.net , klikamy kategorię Linux i ściągamy program Cedega.
Gry które są oficjalnie wspierane i nie powinny sprawiać trudności to Warcraft III oraz dodatek Frozen Throne, Diablo 2, Max Payne oraz Sims'y.


wineWine Ocena 5+

Współpracujące Systemy (tylko architektura x86): Linux, NetBSD, FreeBSD, Solaris,BeOS
Wine (WINE is Not an Emulator) nie jest emulatorem całego środowiska Windows, pozwala jednak na uruchamianie programów przeznaczonych dla okienek w systemach UNIX. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie potrzebuje oryginalnego Windowsa. Wine składa się dwóch głównych elementów: programu wczytującego i wykonywującego pliki .EXE oraz biblioteki Winelib, która implementuje API Windows w Linuksie, tłumacząc je na odpowiednie wywołania X-Window. Dzięki temu, że program jest dostępny na zasadach Open Source, jest wykorzystywany także do przenoszenia programów windowsowych na "pingwina" ( np: StarOffice, CorelDraw). Z moich spostrzeżeń wynika, że najlepiej działają programy "okienkowe". Bardzo mało uruchamia się gier, szczególnie wykorzystujących biblioteki DirectX

Po pierwszym uruchomieniu Wine ukaże się nam ekran powitalny. Przejdźmy od razu do konfiguracji - kliknijmy przycisk "Configure Wine".
Następnie wybieramy domyślną lokalizację pliku konfiguracyjnego. Najlepiej zostawić ją domyślną "~/.wine/config" . "Klikamy Next"Po wykryciu ustawień Windowsa program spyta się nas o główny katalog Windowsa. Wskażmy mu teraz dysk na którym jest zainstalowany Windows. Jeżeli nie mamy zainstalowanego nie ma co się martwić. Wine poradzi sobie bez niego. Po kliknięciu "Next" program przejdzie do ustawień szczegółowych. Jeżeli mamy Windowsa w innym katalogu niż "C:\WINDOWS" trzeba zmienić ustawienia "Path". Po wciśnięciu "Finish" program utworzy plik konfiguracyjny "config" Program uruchamiamy wywołując ( w terminalu ) polecenie "wine" oraz podając pełną ścieżkę dostępu do pliku.exe uruchamianego programu. Jeżeli chcemy uruchomić pasjansa ( Solitaire ), możemy skorzystać z kilku sposobów:
wine sol.exe
wine c:\\windows\\sol.exe
wine /usr/windows/sol.exe
Aby za każdym razem nie uruchamiać terminala i wpisywać komend, najlepiej jest skojarzyć pliki.exe z Wine. W KDE po prostu klikamy na dowolnym pliku.exe, pojawi się okienko "Open With". Wpisujemy wine, zaznaczamy opcje "Run in terminal" i klikamy "OK". Od tej pory gdy klikniemy na pliku.exe, będzie on domyślnie uruchamiany przy pomocy Wine.


ScummVMScummVM Ocena 5

Współpracujące Systemy: Windows, Mac OS X, Linux: Fedora Core, Solaris 8, PalmOS, PocketPC (WinCE), Dreamcast, BeOS

Czy macie ochotę zagrać w stare gry Lucas Arts ? Jeżeli nie są wam obce takie tytuły jak: Indiana Jones 4 and the Fate of Atlantis, Curse of Monkey Island czy Maniac Mansion, ten emulator jest stworzony dla Was.
Ja przyznam się szczerze, zawsze dażyłem sympatią serie przygodówek Indiana Jones. Powyższy program pozwolił mi przenieść się do lat komputera 386SX, w świat Zaginionej Atlantydy.

Program jest bardzo prosty w obsłudze. Przed uruchomieniem emulatora, musimy skopiować pliki z danymi do katalogu, pamiętając jednocześnie, aby wszystkie litery miały tą samą wielkość (albo duże, albo małe litery). Następnie uruchamiamy program i dodajemy gry (klikamy 'Add Game'). Następnie wybieramy grę i ją uruchamiamy przyciskiem 'Start'.
Większość gier, można ściągnąć stąd.

dosboxDosBox Ocena 5

Współpracujące Systemy: Windows, BeOS, Linux, Mac OS X
Emulator przeznaczony do emulacji gier pod DOS'em. Program używa bibliotek SDL przez co jest łatwy do przenoszenia na inne platformy. Pełna lista gier obsługiwana przez DosBox'a jest dostępna pod tym adresem Lista gier

Program jest bardzo wymagający sprzętowo. Do emulacji procesora 386 potrzebuje komputera klasy P2 400MHz dlatego warto wyłączyć zbędne programy działające w tle oraz ustawić pełny ekran ( "fullscreen=true" ) w pliku konfiguracyjnym "dosbox.conf". Można też zmienić ilość cykli procesora ("cycles") wykorzystywanych do wykonania pętli . Sugerowałbym ustawienie coś pomiędzy 2000, ( "cycles=2000" dla komputera klasy ~286/16MHz) a 3200 cykli (~386SX/25MHz). Innym wyjściem jest zwiększenie ilości gubionych klatek np: "frameskip=2", dzięki której nie będą wyświetlane wszystkie klatki. Jeżeli będzie szarpał dźwięk można zmniejszyć ilość cykli lub obniżyć częstotliwość próbkowania do 11025 Hz ( "freq=11025" ) lub nawet do 5512 Hz ( "freq=5512" ). dosbox2
Po uruchomieniu naszym oczom ukaże się znajome okno Dos'a. Zawartość bieżącego katalogu można wyświetlić za pomocą komendy "dir" . Montujemy katalog z grami ( w moim przypadku "D:\Bartka" ) na dysk "c" poleceniem "mount" np : "mount C D:\BARTKA". Przechodzimy na dysk C "C:" a następnie do interesującego katalogu z grą poleceniem "CD -=katalog=-" ( u mnie "CD BARTKA\DUNE2" ).

Przykładową grę DUNE można ściągnąć ze strony Dune 2 Mnóstwo starych gier można znaleźć pod adresami AOL Games oraz Klasyka
Bardzo dobry emulator starych gier dosowych. Pozwala uruchomić ulubione gry pod praktycznie dowolnym systemem operacyjnym. Do minusów można zaliczyć duże wymagania sprzętowe oraz nieobsługiwanie niektórych gier.


Mupen 64Mupen 64 Ocena 5


Współpracujące Systemy: Linux, Windows, FreeBSD, MacOSX, QNX, BeOS
Emulator konsoli Nintendo 64 (N64).
Program oparty jest o bibliotekę SDL, dlatego jest dostępny na wiele platform systemowych. Wiąże się z tym jednak jedna uciążliwa wada. Mianowicie emulator ten ma ogromne wymagania sprzętowe. Podstawą prawidłowego działania jest odpowiednia konfiguracja. Po dobraniu odpowiednich wtyczek jesteśmy w stanie uzyskanie nie różniącą się od oryginału emulację.
Zestaw gier pod Nintendo 64, można znaleźć na Osloskopie. Należy jednak pamiętać, że aby je ściągnąć należy posiadać pełne wersje gier w swojej kolekcji.


viceVice Ocena 5

Współpracujące Systemy: Linux, MS-DOS, Win95/NT, OS/2, BeOS
Emulator Commodore C64, C128, VIC20, i wszystkich modeli PET
Program uruchamiamy za pomocą plików : x128, x64, xcbm2, xpet, xvic w zależności od tego jaki model chcemy emulować. Ja oczywiście polecam "x64". Po uruchomieniu emulatora pokaże nam sie znajomy niebieski ekran :) Na początku warto skonfigurować joystick "Settings/Joystick settings". Ja wybrałem sterowanie za pomocą klawiatury numerycznej i prawego CTRL "Numpad + RCtrl". Okienko emulatora jest bardzo małe, warto więc powiększyć je dwukrotnie "Options/Double Size" albo włączyć pełny ekran "Options/Full screen". Abyśmy nie musieli za każdym razem konfigurować emulatora warto zapisać zmiany "Settings/Save Current Settings". Grę wybieramy w "File/Autostart Disk/Tape image". Powinna się sama uruchomić.

Strony z grami na Commodore C64 Games, C64.com, Area64


winuaeWinUAE (pod Windows) Ocena 5
UAE (pod Linuksa)

Współpracujące Systemy: Linux, DOS, Windows 95/NT, MacOS, RiscOS, BeOS
Emulator Commodore Amiga 500/1000/2000
Po ściągnieciu emulatora i Kickstart'u uruchamiamy emulator. Pojawi nam się okienko konfiguracyjne. Przechodzimy do zakładki ROM i wybieramy plik z Kickstartem. Następnie przechodzimy do zakładki Floopies i "wkładamy" plik z grą do stacji DF0. Aby nie czekać zbyt długo na wczytanie gry, ustawmy Floopy Speed na 800%. Jeżeli mamy dobry komputer, można włączyć dźwięk w zakładce Sound : w polu Sound Emulation klikamy Enabled,100% accurate. Po uruchomieniu programu zawsze możemy przywołać panel z opcjami (np: w celu zmiany dyskietki) klawiszem "F12"


© 2004 Bartosz Kosiorek gang65(przy)poczta.onet.pl . Wszelkie prawa zastrzezone.
Wykonanie i pomoc techniczna chlopczyk  

Projekt i realizacja banerów th00m4s  

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!