Gry komercyjne


Tony Hawk's Pro Skater 3 Ocena 5

Współpracujące Systemy: Windows, Linux

Tony Hawk's Pro Skater 3 to trzecia część kultowej serii. Ukazała się w 2001 roku i przyjęto ją równie dobrze jak poprzedniczki. W grze wcielamy się w skatera - możemy poćwiczyć jazdę w trybie Free Skate lub pokierować jego karierą zdobywając punkty i umiejętności. W produkcie firmy Neversoft widzimy nazwiska mistrzów deski takich jak Tony Hawk, Rodney Mullen, Bam Margera czy Eric Koston. Całość wzbogaca świetny soundtrack w wykonaniu między innymi X-Zibita, Red Hot Chili Peppers i Motörhead. Tytuł zdobył wielką popularność na całym swiecie, a jego kolejne odsłony biją rekordy popularności. W roku wydania został nagrodzony jako najlepsza gra sportowa przez Academy of Interactive Arts and Sciences.

Również na linuxie możesz poczuć się skaterem! Do tego celu potrzebny nam jest nie-emulator wine. Po zamontowaniu płyty przechodzimy do miejsca, gdzie ją zamontowaliśmy i wydajemy polecenie "wine setup.exe". Instalujemy grę - cały proces trwa dosyć długo, także należy uzbroić się w cierpliwość. Zanim ropoczniemy zabawę, musimy jeszcze wgrać cracka - program po prostu nie widzi płyty.

Aby zagrać, przechodzimy do katalogu z zainstalowaną grą (domyślnie ~/.wine/dosdevices/c\:/Program\ Files/Xplosiv/Thps3) i uruchamiamy komendą "wine Skate3.exe". Całość chodzi płynnie, niestety nie ustrzeżemy się licznych błędów. Często znikają tekstury, pojawiają się czarne prostokąty zasłaniające małą część ekranu, a po wyjściu rozdzielczość nie powraca do tej ustawionej przez nas. Czy te niedogodności zmiejszają grywalność? W pewnym stopniu tak, jednak nie aż na tyle, by zrezygnować z tego tytułu.Duke Nukem 3D: Atomic Edition Ocena 4

Współpracujące Systemy: Windows, Linux

Gra została stworzona w 1996 r. przez firmę 3D Realms. Była ona odpowiedzią na kilka bardzo popularnych gier stworzonych w tamtym czasie, przez iD Software. Odniosła ona wielki sukces, ale stanowiła ona tylko groźną konkurencję, aż do momentu w którym została wydana gra Quake. Mimo tej porażki, gra ta do dziś należy do grona najbardziej znanych strzelanek z gatunku FPP. Akcja gry przenosi nas do Los Angeles, w którym wylądowały obce istoty. Jedynym ich celem jest podbicie Ziemi i likwidacja jej mieszkańców. W grze, jako bohater, czyli Duke Nukem, musimy zatrzymać inwazję obcych i ochronić ludzi przed zagładą. Gra została podzielona na kilka epizodów. W każdym z wcześniej wspomnianych epizodów, możemy wybrać jeden z czterech dostępnych poziomów trudności. Od naszej decyżji w tym momencie zależy ilość broni, przeciwników itd. Grafika nie jest zbyt rewelacyjna, ale to tylko jedyny minus tej gry. Mimo tej niedogodności gra zapewni nam doskonałą zabawę, dzięki dośc dużej porcji humoru. Nie będę już posiłkował się konkretnymi. przykładami. Ponieważ nie ma to większego sensu, a poza tym nie chcę psuć wam niespodzianki. Warto wposmnieć o naszych przeciwnikach, którzy jak na dobrą strzelankę przystało są bardzo zróżnicowani pod względem stopnia i uzbrojenia, które wykorzystują. Na swej drodze możemy spotkać szeregowców, kapitanów, wartowników, bossów itd. Jednak z tak nietypowym uzbrojeniem nie powinni oni stanowić dla nas większego wyzwania. Możemy korzystać z pistoletu, dubeltówki, zamrażacza, granatnika rakietowego, zmniejszacza i wielu innych. Warto również wspomnieć o gadżetach, np. Holoduke, sterydy, atomy życia itd. Zwolennicy trybu multiplayer również nie powinni mieć powodów do narzekania. Będiemy mieli okazję uczestniczyć w tak zwanym DUKEMATCH. Nie ma to jak sprawdzenie swoich umiejętności w pojedynku przeciwko żywemu przeciwnikowi.
Mimo, że od powstania tej gry upłynęło wiele lat, to jednak wciąż stanowi pozycję w którą warto zagrać. Najlepiej sami się o tym przekonajcie.

Instalacja gry:
 • - Instalator do gry możemy pobrać z tej stronki
 • - Otwieramy terminal i logujemy się jako root poloeceniem “su -“
 • - Wkładamy płytę z grą do napędu cdrom i uruchamiamy ściągnięty wcześniej instalator
 • - Po zakończeniu instalacji grę uruchamiamy w terminalu poleceniem duke3d - Grzegorz Budny
 • StarcraftStarcraft Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Starcraft jest jednym z hitów blizzarda, który mimo swojego wieku dalej przyciąga przed ekran wielu graczy. Akcja tego RTSu toczy się w dalekim kosmosie, gdzie o dominację walczą trzy rasy: Protosi, Zergowie oraz Terranie. Gra doczekała się dodatku "Broodwar" dodającego nowe misje oraz kilka jednostek. Największą popularnością cieszy się tryb gry przez internet na serwerach battlenet'u.

  Aby zainstalować grę, potrzebujemy nie-emulatora wine. Przed uruchomieniem instalatora, należy programem regedit (dołączony razem z wine) wyedytować plik rejestru, wybrać klucz HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Shell Folders i dodać nowy klucz tekstowy (REG_SZ) o nazwie Programs i wartości c:windowsStart MenuPrograms. Kolejnym krokiem jest przejście do katalogu z zamontowanym obrazem płyty starcrafta i zainicjowanie instalacji, np: "cd /mnt/cdrom" && "wine install.exe".

  Po wykonaniu powyższych czynności przechodzimy do katalogu z zainstalowaną grą i uruchamiamy ją "wine starcraft.exe". Aplikacja chodzi płynie, niestety występują problemy z czcionką gdy zechcemy dołączyć do gry na battlenecie.

  W przypadku, gdyby gra nie chciała się uruchomić poprawnie w trybie pełnoekranowym, należy przejść do konfiguracji wine (winecfg) i w zakładce Graphics zaznaczyć pole "Emulate a virtual desktop" o rozmiarach 640x480.
  Jeśli gra chodziłaby skokowo, należy uruchamiać ją poprzez skrypt:

  #!/bin/sh
  cd ~/.wine/fake_windows/Program Files/Starcraft && wine starcraft.exe & sleep 10
  x=4 # value is depend on machine ....
  renice $x `ps -Ao pid,comm | sed '/wine-preloader/!d;s/(.*) .*/1/;`

  w miejscu ~/.wine/fake_windows/Program Files/Starcraft wpisując swoją ścieżkę do Starcrafta.
  Skrypt napisał Pinky i umieścił go na stronie http://appdb.winehq.org.
  Testowane na Wine 0.9.8.


  Serious Sam: The Second EncounterSerious Sam: The Second Encounter Ocena 5-

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Jest to kontynuacja niezwykle popularnej gry Serious Sam: The First Encounter. Pod koniec pierwszej części, nasz bohater porwał Syriański statek kosmiczny w celu szybkiego pokonania swojego wroga Mentala. Niestety w pewnym momencie, traci kontrolę nad maszyną obcych i rozbija się w górach Południowej Ameryki. Teraz aby dostać się do fortecy Mentala, musi pokonać prawdziwą armię wrogo nastawionych obcych. Wspomniane potwory zrobią wszystko, aby niedopuścić do pokrzyżowania planów podbicia świata.
  W porównaiu do poprzedniej części, znacznemu zwiększniu uległo nasze uzbrojenie. Oprócz starych sprawdzonych broni, teraz możemy korzystać również z karabinu snajperskiego, piły łańcuchowej i miotacza ognia. Wspomniane przeze mnie nowe uzbrojenie, to naprawdę bardzo fajne i efektowne w użyciu “zabawki”. W tej grze zwiększono również liczbę przeciwników i zagadek które musimy rozwiązać. Poza tym możemy cieszyć się wspaniałą grafiką i dobrze dopasowaną do gry muzyką. To wszystko czyni z tej gry niezwykle insteresującą pozycję w oczach wielu graczy.
  Niestety gra jest w wersji beta (dokładnie beta 1) i posiada pewne błędy. Pierwszy jest związany z niespodziewanym obrotem kamery o 90 stopni. Jeśli zauważysz taki błąd, wystarczy że otworzysz konsolę wciskając klawisz [~] i uruchomisz na chwilę kod na latanie, wpisując polecenie please fly ( w ten sam sposób możesz wyłączyć kod na latanie) i na koniec klikamy enter aby zaakceptować nasz wybór. Jeśli zauważysz, że po wyłączeniu kodu na latanie problem pozostaje nierozwiązany, jedynym wyjściem w tym wypadku jest załadowanie ostatniego momentu w którym zapisaleś grę i obejście miejsca w którym problem wystąpił, dzięki użyciu wcześniej wspomnianego kodu na latanie. W sumie spotkałem się z tym błędem tylko kilka razy, w misji dla jednego gracza.
  Drugi błąd jest związany z nieprawidłowym działaniem interejestru, który nie pokazuje wszystkich informacji z gry. W tym wypadku, nie istnieje żaden sposób na rozwiązanie tego problemu. Mimo tych błędów, gra jest moim zdaniem warta polecenia. Jako ciekawostkę podam, że planowane jest wydanie gry “Serious Sam 2 “, dla linuksa. Mam jednak nadzieję, że twórcy gry po jej wydaniu przypomną sobie o aktualizacji poprzednich części. W celu naprawieniu błędów jakie zawierają.

  Instalacja gry
 • - Pobieramy plik binarny z tej strony
 • - Otwieramy terminal i logujemy się jako użytkownik root poleceniem su -
 • - Następnie wkładamy cd z grą do czytnika i uruchamiamy ściągnięty plik binarny
 • - Po zakończeniu procesu instalacji grę uruchamiamy poleceniem ssamtse.

 • Medal of Honor-Allied AssaultMedal of Honor-Allied Assault Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Medal of Honor, to moim zdaniem jedna z najlepszych gier z gatunku FPP. Akcja gry toczy się podczas drugiej wojny światowej, gdzie jako porucznik Mike Powell mamy duży wpływ na przebieg wojny poprzez wykonywanie różnych zadań.
  Duży realizm rozgrywki sprawia, że teraz na "własnej skórze" możemy poznać los żołnierzy biorących udział w drugiej wojnie światowej.Każda kolejna misja, jakiej się podejmujemy wymusza stosowanie zupełnie innej taktyki.To właśnie ten mały szczegół sprawia, że Medal of Honor jest czymś zupełnie odmiennym od popularnych strzelanek tego typu.Nasze misje bedą wykonywane w rożnych miejscach takich jak: Francja, Norwegia, Afryka północna itd. Podczas wykonywania misji spotykamy generałow, szeregowców, poruczników i każdy z nich posiada inne uzbrojenie. To świadczy o dużym dopracowaniu przez autorów tej gry. Spotykamy w grze nie tylko żołnierzy ale i owczarki niemieckie oraz samoloty, czołgi i samochody. Do wyboru mamy w grze tryb "singleplayer", oraz "multiplayer". Gra wykorzystuje silnik z gry "Quake 3 - Arena", co sprawia że szata graficzna w Medal of Honor wygląda rewelacyjnie. Rożnice w porównaniu do wersji windowsowej tej gry są niewidoczne, z wyjątkiem trochę słabego dzwięku w wersji linuksowej, ale to nie powinno nam pszeszkadzać w graniu. Mam nadzieję że mój opis zachęci was do zagrania w tą grę.

  Instalacja:
 • Pobieramy odpowiedni dla naszej wersji gry plik binarny mohaa z tej strony
 • Logujemy się jako Root poleceniem su - i uruchamiamy plik binarny mohaa.
 • Montujemy drugą płytę z grą. Po jej wyczytaniu instalator poprosi o pierwszą.
 • Po zakonćzeniu procesu instalacji grę możemy uruchomić poprzez wpisaniu w terminalu polecenia: mohaa. Życzę miłej zabawy - Grzegorz Budny
 • TibiaTibia Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Bardzo dobry MMRPG, podobny nieco do Diablo, lecz dostępny całkowicie za darmo !!!
  Co prawda nie do końca bez opłat, bo na serwer nie zalogujemy się w godzinach szczytu, oraz nie mamy dostępu do niektórych lokacji (wstęp tylko dla tzw. "premium citizens").

  Po utworzeniu konta i zalogowaniu, znajdziemy się w mieście. Na początku warto zapolować na drobną zwierzynę: króliki (rabbit), jelenie , czy owce (sheep). Zdobędziemy dzięki temu mięso (meat) potrzebne do regeneracji życia, jak i niezbędne złoto (żywność skupuje Willie).
  Kupowanie w sklepach jest proste. Wystarczy się przywitaj poleceniem "hi", następnie powiedzieć co chce się kupić (np. "buy torch"), lub sprzedać (np. "sell 4 rats"). Niektórych NPC można poprosić o zadanie ("quest") lub o uzdrowienie z trucizny lub bardzo ciężkich ran ("heal")

  Po zakupie pochodni (torch), możemy zejść do miejskich kanałów, gdzie aż roi się od szczurów. Na początku szczur to groźny przeciwnik, nie raz widziałem jak stado szczurów rozprawia się z pierwszopoziomowymi graczami. Ze szczurów może wypaść złoto lub serek (cheese). Ciała szczurów, królików oraz wilków (wolf) możemy sprzedać u Tom
  Jednym z pierwszych zakupów oprócz uzbrojenia, powinna być lina (rope) oraz plecak (backpack)

  Gra jest bardzo grywalna i ma ładną grafikę. Jedynym mankamentem jest to, że nie posiada żadnych efektów dźwiękowych.
  Warto zajrzeć na polską stronę poświęconą Tibii.

  Instalacja:

  Informacje o istnieniu klienta Tibii pod Linuksem, nie są do końca zgodne z rzeczywistością.
  Co prawda istnieje linuksowy klient Tibii, ale... Nie jest rozwijany ani wspierany od kilku lat, wiec brakuje mu wielu opcji, ktore w miedzyczasie zostaly wprowadzone. Poza tym wyglada naprawde parszywie (screen zamieszczony na Twojej stronie pochodzi z wersji windowsowej). Ze nie wspomne o 'gimnastyce', zeby uruchomic - gra wymaga tcl/tk w wersji 8.3. I tylko tej, wiec trzeba kombinowac z symlinkami do bibliotek nowszych wersji.

  Mozna uruchamiac za pomoca Wine, ale tu tez 'ale' - nie bedzie wtedy efektow swietlnych (glownie ciemosci) - zostana zastapione migajacymi czarnymi kropkami, ktore zaslaniaja prawie caly obraz, poza tym po 5 minutach grania z ta namiastka cieni bola oczy, gdyz kropki migaja, skacza i zmienia sie ich zageszczenie (w zalozeniu - im wiecej kropek na tibiowa jednotke powierzchni tym ciemniej).. Ilosc fps w porownaniu do gry uruchamianej pod Windowsem jest mniejsza.

  Cedega i WineX - niby mozna, oczywiscie znow 'ale' - od czasu jak WineX zmienil cyferke i i nazwe na Cedega - Tibia przestala dzialac. Niby sie uruchamia, ale przy probie polaczenia gra sie wysypuje. Starsze wersje WineXa gre obsluguja, ale z mniejsza wydajnoscia niz gra chodzi pod Windowsem - na moim przykladzie: 30-35fps (Windows) i 12-16 (Linux, WineX3-3.1-1, przy czym ta wersja dawala chyba najwyzsza wydajnosc, kazda kolejna wersja obcinala 1-2 fpsy, az do wersji 4.0 (Cedegi), kiedy w ogole przestala obslugiwac gre). Przy czym gra uruchamiana za pomoca WineXa nie ma rozmywania obrazu - wszystko jest tak jakby postrzepione, bardziej pikselowate.

  Pisalem do CipSoftu (tworcow gry) zapytanie, czy planuja w najblizszym czasie nowego klienta dla Linuksa i dowiedzialem sie, ze moze kiedys. (Czyli nie planuja na razie).

  Więcej informacji można znaleźć pod adresem

  Polnik  Robin Hood: The Legend of SherwoodRobin Hood: The Legend of Sherwood Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Macintosh

  Czy graliście kiedyś w gry z serii Commandos firmy Pyro Studios ? W grach tych dowodziliśmy oddziałem komandosów i musieliśmy pokonać całe szwadrony niemieckich żołnierzy, lecz tylko przy pomocy intensywnej pracy szarych komórek mogliśmy odnieść zwycięstwo.
  Robin Hood jest podobną grą. Gra osadzona jest w lesie Sherwood. Musimy łupić bogatych i pomagać biednych. Przed nami masa plansz i mnóstwo strażników do wykiwania. Jednym słowem gra na najwyższym poziomie, na długie jesienne wieczory.  Unreal Tournament 2004Unreal Tournament 2004 Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Macintosh

  Bardzo udana, strzelanka FTP przeznaczona głównie do gry multiplayer. Bardzo ładna grafika, animacja oraz znośna muzyka.
  A oto jak zainstalować grę:
  Na początku musimy zdobyć wersję UT2004 dla Linuksa.
  Następnie montujemy "CD1 Install Disc" dla CD, lub "Play Disc" dla DVD.
  Zaloguj się jako root i wpisz polecenie /mnt/cdrom/linux_installer.sh i postępuj z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.
  Jeżeli miałbyś jakieś pytania odwiedź tą stronę.

  Powstało dużo dodatków do tej znakomitej gry. Między innymi przenoszący Cię do czasów drugiej wojny światowej Red Orchestra, dodający realistyczną broń, lepszą symulację obrażeń i nowe rodzaje gry Action Unreal Tournament oraz dający możliwość gry w kooperacji przeciwko hordom obcych Alien Swarm.  Transport Tycoon DeluxeTransportTycoonDeluxe Ocena 5 (jeśli ktoś lubi oczywiście)

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, MacOSX, AmigaOS4, MorphOS. BeOS

  Ta gra, to po prostu legenda. W latach 1994-1995 i późniejszych, już jako "Deluxe" była przyczyną wielu nieprzespanych nocy. Mimo swojego wieku i tego, że dorobiła się wielu kontynuacji i klonów, to właśnie ta pierwsza, najstarsza wersja, do dziś cieszy się ogromną popularnościa.
  TTD to strategia ekonomiczna. Głównym celem gry jest rozbudowa infrastruktury w mieście i oczywiście zarabianie pieniędzy. Wiecej na temat gry można dowiedzieć się z wielu serwisów jej poświeconych, jak choćby tutaj.
  Instalacja:
  Archiwum z portem ściągamy stąd i przystępujemy do instalacji (rpm). Jako root wpisujemy w konsoli:
 • rpm -iv [plik.rpm]

 • Następnym krokiem będzie instalacja samej gry. Musimy skopiować jej pliki do katalogu /usr/share/games/openttd/data. Skąd wziąć samą grę? A choćby stąd. Nie ma się co krzywić ;) Zdobycie legalnie tej gry graniczy z cudem, dobrze więc, że niektórzy udostępniają ją w sieci. No więc idziemy dalej. Ściągamy archiwum (wersja dla Windows), rozpakowujemy je i zawartość kopiujemy do podanego wyżej katalogu. Grę można uruchomić wpisując w konsoli /usr/games/openttd/openttd. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić sobie dowiązane na pulpicie:
 • ln -s /usr/games/openttd/openttd /home/[nazwa użytkownika]/Desktop/OpenTransportTycoon. - Piotr Potera
 • America's ArmyAmerica's Army Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Macintosh

  Realistyczna strzelanka FPP, wydana przez amerykańską armię. Gra przeznaczona tylko do gry wieloosobowej przez Internet oraz przez LAN.
  Aby rozpocząć właściwą rozgrywkę w sieci, musimy utworzyć nowego żołnierza, a potem przejść żmudne i ciężkie szkolenie. Wszystkie twoje osiągnięcia zapisywane są na serwerze, także stały dostęp do internetu jest zalecany. Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, czeka nas już tylko sama przyjemność gry zespołowej.
  Najważniejszą zaletą gry, jest to, że jest dostępna za darmo do ściągnięcia z sieci. Plik instalacyjny jest ogromnych rozmiarów i zajmuje około 650 MB.  NWNNeverwinter Nights Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Gra z gatunku cRPG ,osadzona w średniowiecznym świecie fantazy, oparta na zasadach trzeciej edycji Advanced Dungeons & Dragon.
  Instalacja :
  UWAGA : Jeżeli zainstalowałeś tylko częściowo Neverwinter Nights, dodaj następujące linie w pliku nwn.ini :

  wolfReturn To Castle Wolfenstein Ocena 5

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Mac OS X

  Sequel praktycznie pierwszego przedstawiciela gatunku FPS - Wolfenstein 3D. Akcja przenosi nas w czasy II Wojny Światowej, gdzie wcielamy się w postać agenta B.J. Blazkowicza.
  Instalacja :


  Serious Sam - The First EncounterSerious Sam - The First Encounter Ocena 5-

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Serious sam to bardzo ciekawa strzelanka z gatunku FPP/TPP. Do wyboru mamy tryb singleplayer oraz multiplayer. Akcja gry przenosi nas w czasy dwudziestego pierwszego wieku, gdzie dokonano pewnego niesamowitego i niezwykle istotnego dla nauki odkrycia. Jednak wcześniej wspomniane odkrycie moze zagrażać istnieniu ludzkości. W grze wcielamy się w nijakiego Sam “Serious“ Stone, którego zadaniem jest przemierzenie starożytnego Egiptu i walka z róznymi przeciwmnikami. W ten sposób stara się zmienić bieg wydarzeń tak, aby ocalić ludzkość od całkowitej zagłady.
  W grze posiadamy bogaty arsenał broni, który ułatwi nam totalne zniszczenie setek potworów, które ośmielą się przeszkodzić nam w uratowaniu świata. Możemy wyniszczać naszych przeciwników za pomocą strzelby, wyrzutni rakiet, działka itd.
  Na naszej drodze spotkamy bardzo zróznicowanych przeciwników, pod wzlędem uzbrojenia, wielkości i poziomu inteligencji.
  Niestety wersja dla linuksa jest w wersji beta (dokładniej beta 3) i posiada pewien błąd. Ostatniego potwora nie da się zabić i jedynym rozwiązaniem jest małe oszustwo, kiedy znudzi się nam bieganie i strzelanie w jego kierunku. Wystarczy że naciśniemy klawisz [~] i wpiszemy nasŧepująca linijkę tekstu: /cht_bKillFinalBoss = 1 i klikamy enter. Potem wystarczy jeden strzał z działka i powinniśmy zobaczyć jak nasz przeciwnik pada na ziemię i wyświetla się upragniony filmik ukazujący wstęp do kolejnej częśći (Serious Sam: The Second Encounter), którą prawdopodnie też postaram się opisać. Mimo tego problemu gra jest warta polecenia, bo jest naprawdę niesamowita. Z resztą przekonajcie się sami, czym tak naprawdę jest Serious sam.
  Instalacja gry

  Najprostszym sposobem na zainstalowanie tej gry jest pobranie pliku binarnego serious sam tfe z tej strony:http://www.liflg.org/?catid=6&gameid=71.
  Następnie logujemy się jako użytkownik Root pleceniem su - i wkładamy płytę z grą do napędu cdrom.
  Pozostaje już tylko uruchomić wczesniej ściągnięty plik binarny i zainstalować grę.
  Po instalacji przystępujemy do gry wpisując polecenie.ssamtfe..

  falloutFallout 1 / Fallout 2 Ocena 5-

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  "Fallout 2 to gra RPG, której akcja rozgrywa się w postnuklearnym, podzielonym świecie. Ludzie żyją w mniejszych lub większych skupiskach, próbując odrodzić cywilizację albo po prostu wykorzystać fakt, że są silniejsi od innych. Bohater Fallout 2 jest potomkiem człowieka znanego z pierwszej części gry i ma za zadanie spenetrować wrogi i nieznany świat w poszukiwaniu Garden Eden Creation Kit, który pomoże przetrwać jego wiosce..." - Gambler 1/1999
  Instalacja :


  quake3Quake 3 Arena Ocena 4+

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Mac OS X

  Tej gry nie trzeba nikomu przedstawiać. Instalacja podobna do Return to Castle Wolfenstein
  Instalacja :


  Quake 2Quake 2 Ocena 4+

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Macintosh

  ęłęóPierwsza część tej gry powstała w 1996r. i bardzo szybko stała się groźnym konkurentem dla popularnej w tamtych czasach gry Duke Nukem 3D. Powodem tego był fakt, że Quake jako pierwsza gra na świecie zaczęła oferować pełne 3D.
  Quake 2 zdobył jeszcze wiekszą popularność niż jego poprzednik i dołączył do grona najlepszych sieciowych strzelanek z gatunku FPP. Mimo, że quake 2 należy już do klasyki gier to wciąz pozostaje pozycją godną polecenia. Wpływa na to niesamowicie wciągająca zdaniem niektórych rozgrywka w sieci na smierć i zycie pomiędszy graczami, która powoduje, że czujemy ciągły dopływ adrenaliny. Powodem tego jest z całą pewnością spory zasób dostępnego w grze uzbrojenia, oraz wysoki poziom inteligencji naszych przeciwników. Porównując dzisiejsze gry do Quake 2 nie można powiedzieć, że oprawa graficzna jest jakaś rewelacyjna, mimo wszystko stoi ona na dobrym poziomie i nie powinniśmy mieć zbytnio powodów do narzekania. Gra posiada tryb singleplayer, ale nie będę ukrywał, że może nam się dość szybko znudzić.Dlatego gra ma szansę przypaść do gustu osobom preferującym rozgrywkę w sieci lokalnej lub przez Internet. Quake 2 to pozycja wciąż aktualna dzięki dużej liczbie dostępnych map oraz wydaniu kilku oficjalnych dodatków np Ground zero.  Jagged Alliance 2Jagged Alliance 2 Ocena 4+

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Turowa gra strategiczna, w której dowodzimy oddziałem komandosów.
  Instalacja :


  postalPostal 2 Demo Ocena 4+

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Pod koniec 2003 roku ukazała się wersja demonstracyjna Postala 2 na Linuksy. Wyczerpujące recenzje pełnej wersji tej gry możecie przeczytać w dowolnym serwisie o grach. Jest to gra FPP na silniku Unreala. Pod względem graficznym cukiereczek. Wspaniały system szmacianej lalki i swoboda działania tworzy nie spotykaną grywalność. Chodzimy furiatem po miasteczku i wykonujemy na pozór proste zadania - kupić mleko, zrealizować czek... obsikać grób ojca :D. Sposobów na ich zaliczenie jest mnóstwo. Podczas ich wykonywania zaskakują nas niesamowite sytuacje - atak terrorystów, porwanie, pożar... Humor w grze jest bardzo śmiały i kontrowersyjny. Niekiedy czułem się urażony, ale częściej mnie rozśmieszał. Najbardziej jednak przyciąga swoboda działania. Możemy robić co tylko chcemy. Chodzimy po obcych domach, w których znajdujemy ekwipunek - broń, apteczki, amunicję itp. Ulice pełne są ludzi, zwierząt i gejów (podział celowy ;)). Zabijanie wszelkich istnień daje największą radość =;>. Zarzynamy i bezcześcimy zwłoki, straszymy ludzi, wyżywamy się na policji, a do tego wymiana ognia z terrorystami... Zapakowany plik dema (run) waży 175 mega. Wystarczy odpalić go, by uruchomić dziecinnie prostą instalację. Przebiega bezproblemowo i wszystko w środowisku graficznym. Wspaniale rozwiązano problem wielu dystrybucji. Choć nazywa się, że jest to demo multiplayerowe, dostępny jest zarówno świetny tryb dla jednego, jak i dla wielu graczy. Grając samotnie mamy do dyspozycji jedno zadanie z pierwszej misji i całkiem sporą część miasta. Znajdziemy w nim wiele budynków, masę ludzi, terrorystów, policji i zwierząt do wyrżnięcia. pomoże nam w tym bogaty, choć nie kompletny arsenał broni. Tak więc oblejemy mendę benzyną i zanim zdąży wyciągnąć spluwę rzucimy w nim zapaloną zapałką. Obsikamy, by szybciej zgasły zwłoki, pobawimy się kopiąc je, a gdy ktoś będzie miał coś przeciwko, złapiemy za łopatę i odrąbiemy mu głowę. Możemy też wyciągnąć broń palną i nafaszerować z pistoletu, shotguna lub karabinu ołowiem. W Windowsowskim demie można było grać jedynie 5 minut. Tu nie ma takiego ograniczenia. Wystarczy, by przywiązać nas do komputera na conajmniej kilka godzin. Niestety brakuje opcji zapisu gry. Chodzi płynniej niż na Windzie - przez tak długi czas od premiery twórcy z pewnością zdążyli zoptymalizować kod gry.
  Gra sieciowa jest nie mniej dopracowana. Na Windzie nie miałem możliwości grać w internecie, przez moje bardzo wolne łącze. Transfer jednak taki sam, a zasuwam w necie jak szalony. Żadnych lagów, gdy jest do 4 ludzi na planszy. Natomiast jeśli zwalnia można zwołać kumpli i grać z nimi przez kabel. System operacyjny nie jest istotny. Można grać także z Windziarzami. Tu arsenał broni jest kompletny. Plansze do gry wieloosobowej musimy ściągnąć sobie sami. Do wyboru mamy 4 tryby - \"Deathmatch\", \"Team Deatmatch\", \"Grab\" oraz \"Snatch\" (ostatni to znany i lubiany CTF z babami zamiast flag). Wystarczają na długo.
  Rewelacyjne demo, które jest bardziej darmową, nie rozbudowaną pełną wersją gry. Warte jest swojej wagi - 175 mega. Polecam. Podobno jest to zapowiedź pełnej pudełkowej wersji na Pingwiny. Na wszelki wypadek zacznę tuczyć portfel.  tuxracer2Tux Racer Ocena 4

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux

  Jest to komercyjna wersja opartego na Wolnym Oprogramowaniu starszego Tux Racera. Taki projekt odbiera nam nadzieję na dynamiczne rozwijanie się darmowej wersji. Jednak grzechem było by nie pobieranie pieniędzy za grę takiej jakości. Sunspire Studio wykonało bardzo dobrą robotę. Do wyboru mamy kilka postaci. M.in. pingwina Tuxa, jego dziewczynę Gown, misia polarnego i fokę. Ścigać się możemy z komputerem lub z kumplem na podzielonym ekranie. Trybów gry jest wiele i nie zabrakło nawet ryb do zbierania znanych z darmowej wersji. Sceneria plansz zmieniła się nie do poznania. Na ekranach zagościła cywilizacja. Na trasach widzimy zabudowania, auta, ulice, mosty, bujną i zróżnicowaną roślinność, naturalne ozdoby - śnieżne tunele, głazy, powalone drzewa, a podłoże do zjeżdżania to już nie tylko monotonny śnieg. Trawa i piasek nie są wcale mniej śliskie ;). Największe wrażenie robi bardzo górzysty teren. Będąc na wysokości widzimy wspaniałe widoki - rozległe górzyste ziemie pokryte lasami i śniegiem w pięknym świetle słonecznym. Wykonanie bogatych w szczegóły, bujnych lasów jest godne uznania. Wyglądają rewelacyjnie i to zarówno z dala jak i z bliska. Pod względem graficznym gra prezentuje się bosko! Niestety nie jest to gra dla Polaków osiągalna. Wątpię, że stać będzie kogoś na zapłacenie za grę około 150 zł (27$ gra + 9.44$ koszt przesyłki do Polski = 36.44$). To atrakcyjna cena za oceanem, ale w Polsce taniej możemy kupić idealnie działającego na Linuksie (przez WineX) rewelacyjnego Maxa Payna 2. Na stronie producenta dostępna jest darmowa wersja demonstracyjna (25 MB) - Mortas


  uplinkUplink Ocena 4

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Mac OS X

  Uplink jest "symulatorem" hakera (cracker'a?) przyszłości. Tytułowa firma Uplink zrzesza hakerów z całego świata. Hackerzy Firmy dostają zlecenia od innych wielkich korporacji. Na początku jest to tylko kradzież danych, ingerencja w dane różnych osób i instytucji; potem jest to niszczenie całych systemów, namierzanie innych hakerów i wrabianie w przestępstwa. Fabuła gry jest prosta, ale ciekawa. Daje nam możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron konfliktu. Możemy pomóc firmie ARC w stworzeniu i rozprowadzeniu niesamowicie groźnego wirusa, lub pomóc Arunmor - firmie projektującej antywirusa i wspomóc ją w walce, gdy wirus rozniesie się po Internecie. - by Wyzimir
  Instalacja :
  Linki :

  warcraftWarcraft 2 BattleNet Edition Ocena 4

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux


  Instalacja :


  DoomDoom Ocena 4-

  Współpracujące Systemy: Windows, Linux, Mac OS X

  Klasyka gier FPP i bardzo duży sukces firmy IDSoftware. Za dowód niech posłuży fakt, że gra znalazła się w księdze rekordów Guinessa pod względem liczby dodatków stworzonych przez użytkowników. Ponieważ dostępny jest kod źródłowy powstało mnóstwo konwersji. Jedna z nich to przedstawiony PRBOOM
  Instalacja :

  © 2004 Bartosz Kosiorek gang65(przy)poczta.onet.pl . Wszelkie prawa zastrzezone.
  Wykonanie i pomoc techniczna chlopczyk  

  Projekt i realizacja banerów th00m4s  

  Valid XHTML 1.0! Valid CSS!