Gry tekstowe dla systemu Linux i WindowsAdomADOM (Ancient Domains of Mystery) Ocena 5+

Jest to gra typu roguelike. Całkowicie zrealizowana w trybie tekstowym. Ideą przypomina gry typu DIABLO - przemierzamy podziemia,zabijamy potwory,zdobywamy doświadczenie. Jest ona jednak o niebo bardziej rozbudowana. Możemy zdobywać doświadczenie w posługiwaniu się różnymi rodzajami broni, mamy ogólną reputację, musimy zaspokajać głód, do wyboru mnóstwo ras(10), profesji(20), artefaktów oraz przedmiotów itp. Dość trudno jest zacząć w nią grać, ponieważ jest anglojęzyczna i nad podziw rozbudowana.

Jak zacząć ???


Najpierw ściągnij grę ze strony www.adom.de Następnie uruchom ją i stwórz bohatera (dowolnego, z czasem dopasujesz sobie najbardziej tobie odpowiadającego). Kiedy już nadasz imię swojemu bohaterowi, ukaże się mapa gry (będzie ona odsłaniana wraz ze penetracją okolicy).

Adom
Poruszać się możesz kursorami, lecz najlepiej jeżeli przyzwyczaił byś się do klawiatury numerycznej(Musisz mieć włączony Num Lock). Dzięki niej będziesz miał możliwość chodzenia na boki i czekania (piątką). Aby wejść na teren musimy nacisnąć ">". Miasta oznaczone są brązowymi kółkami. Poszukaj i wejdź do Terrenijo.

Adom

Twoim oczom ukażą się domy, mnóstwo ludzi, smok , szeryf itp. Idź do sklepu z żywnością. Zobaczysz tam m.in. duże porcje jedzenia (Large ration). Podnieś parę z nich klawiszem ";". Sklepikarz (Shopkeeper) zatarasuje sobą wyjście dopóki mu nie zapłacisz. Płacisz podchodząc do niego, naciskając klawiszem "p"(uwaga na wielkość liter) i wybierając za co chcesz zapłacić. Teraz przejrzyj swój ekwipunek naciskając "i". Jest tutaj dokładnie opisane co masz aktualnie na sobie, oraz w co jesteś uzbrojony. Sądzę że przeglądanie,zakładanie i zdejmowanie różnych rzeczy nie sprawi ci trudności. Możesz teraz porozmawiać z otaczającymi ludźmi za pomocą klawisza "C". Najważniejsi to Szeryf Terenijo, Village Elder, Druid oraz dziewczynka (tiny girl).

Village Elder da ci zadanie odnalezienia cieśli (Carpenter'a) w jaskiniach (Podziemia zaczną być widoczne na mapie gry, ten quest wyklucza zadanie od Druida i odwrotnie), Szeryf zabicia szefa gangu(znajdziesz go podróżując po mapie głównej, zadanie znika po przekroczeniu 6 level'u). Dziewczynka poprosi cię o odnalezienie jej pieska w podziemiach na półn-wsch od Terenijo. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ po kilku dniach piesek robi sobie krzywdę. Nie jest to więc zadanie proste i odradzam je wykonywać początkującym. Listę bieżących zadań (quest'ów) uzyskamy naciskając "q". Aby coś zjeść należy nacisnąć "e" i wybrać danie :-) (Można zjadać niektóre zwłoki, czasami dają one korzyści, a czasem negatywne efekty. Spokojne można jeść orki, gobliny, nietoperze, gigantyczne szczury, lecz nie należy jeść np. koboldów - powodują one chorobę "sick").
Często trafia się że drzwi są zamknięte. Jeśli nie mamy klucza, najprostszym sposobem otwarcia ich jest kopnięcie(klawisz "k" + kierunek w który chcemy kopnąć ). Trzeba się jednak liczyć z aktywacją pułapki. Niektóre drzwi są ukryte, wtedy należy ich poszukać klawiszem "s".
Jeśli nie znasz jakiejś komendy spróbuj poszukać w klawiszologii gry - "?","k" (Ja np. po 2 latach gry w ADOM'a poznałem, jak pobłogosławić jakiś przedmiot, wrzucając go do święconej wody:-)
Wiele informacji można się dowiedzieć czytając manual.


WAŻNE !Adom
Gra jest bardzo trudna. Bardzo ciężko jest ją ukończyć nie "oszukując" programu. Po śmierci twojego bohatera save zostaje skasowany. Jeśli jednak zapiszemy grę (klawisz "S") i skopiujemy save do innego katalogu, możemy po naszej śmierci "wgrać" przegrywając skopiowany wcześniej save do katalogu Adom_dat. Nie jest to może uczciwe, ale nie wyobrażam sobie gry bez tej sztuczki(bez niej mój bohater nie dochodzi nawet do 10 level'u). ...
Adom
A oto mapa świata gry którą udało mi się odkryć. Nie mam pewności czy jest to cała, ale na pewno większość.
(kliknij na obrazek żeby powiększyć)
Gdybyście mieli jakieś pytania dotyczące gry np. poszczególnych questów lub najlepszej kombinacji profesja/rasa piszcie. Mój e-mail to Yakkub(at)poczta.onet.pl Postaram się odpowiedzieć możliwie najlepiej na każde pytanie.

Ciekawe strony poświęcone Adomowi


NethackNethack Ocena 4+

Kolejna gra typu roguelike. Jest ona trochę mniej rozbudowana od Adoma i przez co prostsza dla początkującego gracza, zwłaszcza że posiada tryb graficzny.
Po uruchomieniu gry , zostaniemy poproszeni o podanie ksywki. Jeżeli jesteśmy nowi zostaniemy poproszeni o stworzenie postaci. Do wyboru jest mnóstwo klas postaci. Dla początkujących dobry jest Barbarzyńca(Barbarian), Rycerz (Knight) oraz Samuraj. Jeszcze tylko rasa, płeć i duchowość i rozpoczynamy grę.
Nethack Naszym oczom ukaże się zwierzaczek oraz posortowany inwentarz. Uruchamiamy go klawiszem "i". Możemy zobaczyć jaką mamy broń (weapon in hand), jaką mamy zbroję , w co jesteśmy ubrani (being worn).
Poruszamy się klawiaturą numeryczną. Drzwi otwieramy klawiszem "o" + kierunek. Jeżeli nie będziemy mogli otworzyć niektórych drzwi (the door resist / locked) należy je kopnąć klawiszm "k" + kierunek.
Przedmioty podnosimy automatycznie. Aby coś założyć ubranie lub zbroję naciskamy "W" (wear), aby zdjąć "T". W celu uzbrojenia się naciskamy "w" (wield). Pierścienie i amulety zakładamy "P" a zdejmujemy klawiszem "R".
Jeżeli korytarz, którym idziemy nagle się kończy warto przeszukać go "s" (search) w poszukiwaniu sekretnego przejścia. Ukryte drzwi, często są także w komnatach .Nethack

Ciekawe strony poświęcone Nethack'owi© 2004 Kuba. Wszelkie prawa zastrzezone.
Wykonanie i pomoc techniczna chlopczyk  

Projekt i realizacja banerów th00m4s  

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!