Gry przeznaczone na Windows i Linux


Frozen FrozenBubble Ocena 6

Sterowanie: Ustawianie działka- Kursor lewo/prawo,
Strzał- kursor góra
Bardzo kolorowa gra zręcznościowa. Twoim zadaniem jest strącanie działkiem różnokolorowych kulek. Cała trudność polega na odpowiednim trafieniu w ten sam kolor kulki jaką strzelasz.Cała maszynerię obsługuje sympatyczny pingwinek.
Wspaniała grafika i muzyka. Możliwość gry w dwie osoby na jednym ekranie.

UWAGA : Gry nie udało mi się uruchomić pod Windowsem. Na szczęście istnieje wersja Java, która pozwala uruchomić grę pod praktycznie każdym systemem operacyjnym. Wystarczy zajrzeć na stronę, zainstalować wirtualną maszynę Javy i cieszyć się wspaniałą grą.


LBreakout 2LBreakout 2 Ocena 6

Sterowanie: Ruch - Mysz / Kursory
Z pomocą paletki i piłki musisz zbić wszystie murki. W tym zadaniu pomagają ci różne bonusy takie jak Wydłużenie paletki, rzepy, pistolet itp. Należy uważać na spadające "przeszkadzajki" które utrudniają ukończenie planszy.
Bardzo wciągająca gierka, która przykuje na wiele godzin do monitora. Możliwość gry w sieci.


freecivFreeciv Ocena 6-

Sterowanie: LewyKM - Otworzenie okna miasta / Aktywacja jednostki, CTRL+PrawyKM - Wyświetl informacje o polu, PrawyKM - Wyśrodkuj widok pola
UWAGA ! Pod Linuksem grę należy uruchamiać z konta zwykłego użytkownika (Nigdy z administratora, czyli Root'a)
Celem gry jest tak poprowadzenie swojej cywilizacji, aby przetrwała zawieruchy wieków i stała się potężna.
Przewodnik do gry (po angielsku)
Można to osiągnąć poprzez budowanie miast, stworzenie armii oraz podbój innych graczy. Rozpoczynamy z dwoma osadnikami oraz badaczem. Używając klawiatury numerycznej, musimy przemieścić osadników w odpowiednią lokację i zbudować miasto naciskając "b". Freeciv jest grą turową, każda jednostka może się ruszyć tylko raz w ciągu tury.
Miasta wydobywają złoża z miejsca gdzie zostały zbudowane, oraz z jednego pobliskiego pola przypadającego na jednego mieszkańca. Miasto po zbudowaniu ma jednego mieszkańca. Dostępne złoża to:

Aby grać w dwie osoby na jednym ekranie:
Zbuduj cywilizację, która przetrwa próbę czasu. Udany klon kultowej gry strategicznej Cyvilization 2. Gra w pełni spolszczona
Strona gry długotrwałej FreeCiv (do gry przez E-mail z turą trwającą 24 godz.)


Battle for WesnothBattle for Wesnoth Ocena 5+

Sterowanie: Zaznaczanie/Ru jednostki - LKM, Rekrutowanie - CTRL+F, Przywołanie - CTRL+C, Następna jednostka- n, Następna tura - ALT+E
Gra turowa strategiczna, osadzona w świecie fantasy. Do wyboru mamy cztery rasy : ludzie, elfy, orki, umarlaki oraz krasnoludy. Gra posiada dobrze opracowane scenariusze dla pojedyńczego gracza, wspaniałą muzykę i dźwięk. Została nawet częściowo przetłumaczona na język polski. Być może ktoś pokusi się przetłumaczyć resztę gry (głównie kampania) na ojczysty język.

Na początku każdego scenariusza, twój przywódca jest umieszczony w zamku. Z tego miejsca możesz rekrutować i przywoływać wojowników. Każda nowa jednostka jest umieszczana w pustym hexie zamku. Staraj się zdobyć i utrzymać jak najwięcej wiosek (otrzymujesz z nich złoto). Warto dbać o jednostki, ponieważ podczas walki zdobywają one doświaczenie. Kiedy ubierają wystarczającą ilość doświadczenia, możemy wybrać postać na którą awansują. Musimy się spieszyć, z wykonananiem powierzonego zadania. Na osiągnięcie celu misji, mamy przeważnie ograniczony czas.


Scorched 3DScorched 3D Ocena 5+

Sterowanie: Ekran pomocy - H, Obserwowany punkt - LKM, Obrót kamery - przeciągnięcie PKM, Regulacja mocy - +/-, Ustawienie działa - kursory, Zmiana boni - TAB, Strzał - Spacja, Automtyczne ustawienie działa nad celem - A
Gra oparta na starej grze DOS'owej Scorched Earth. Dowodzimy w niej działem i mamy na celu zniszczenie przeciwników. Nie jest to łatwe zadanie. Pociski poruszają się zgodnie z prawami fizyki. Musimy ustawić dobrze kąt działa, moc pocisku a także uwzględnić siłę i kierunek wiatru. Do dyspozycji mnóstwo śmiercionośnych broni: od napalmu skończywszy na bombie nuklearnej.
Gra jest warta polecenia. Posiada ładną, realistyczną grafikę, możliwość gry w internecie oraz przez sieć LAN. Polecam


CelestiaCelestia Ocena 5+

Sterowanie: LKM - Zaznaczanie obiektu , LKM+przeciągnięcie - orientacja kamery, PKM+przeciągnięcie - orbitowanie nad wybranym obiektem, Kółko myszy - Zmiana odległości , L/K - przyspieszenie/zwolnienie czasu
Trudno nazwać ten program grą, bardziej pasowałaby nazwa: symulator przestrzeni kosmicznej. Jednak jest to program wyjątkowy, pozwala zwiedzić nasze sąsiednie planety. Nie ogranicza się jednak, tylko do układu Słonecznego, lecz pozwala polecieć do ponad 100000 gwiazd, a także wylecieć poza galaktykę. Wszystko to okraszone niesamowitą grafiką i brakiem dźwięku :) - co jest zrozumiałe, ponieważ w próżni fala dźwiękowa nie może się rozchodzić (nie ma ośrodka w którym mogłaby się przenosić);
Na początek warto uruchomić demonstracje "Help"->"Run demo" dzięki której poznamy możliwości programu, a następnie zwiedzić galaktykę z przewodnikiem "Navigator"->"Tour Guide"
Aby przenieść się do wybranego obiektu najpierw musimy najpierw go zaznaczyć LKM, lub w "Navigator"->"Select Object" wpisać nazwę obiektu ( polecam: ISS, Hubble, Earth, Moon, Venus, Pluto, Mars, Titan, Jupiter, Sol, Polaris, Milky Way ), następnie przelecieć "Navigator"->"Go to Selection" lub klawiszem "G". Teraz możemy rozkoszować się widokiem znalezionego obiektu gwiezdnego.
Niesamowita grafika, bardzo dobre odwzorowanie naszego Wszechświata oraz cechy edukacyjne tego programu, czynią go pozycją obowiązkową dla tych co chociaż raz zastanawiali się, co jest nad naszymi głowami. Niestety brak polskiej wersji językowej może stanowić poważną barierę w użytkowaniu symulatora.


Flight GearFlight Gear Ocena 5+

Sterowanie: Regulacja obrotów silnika - PGUP/PGDOWN, Zmiana widoku - v , Sterowanie samolotem - Mysz/Dżojstik
Bardzo realistyczny symulator lotu podobny do MS Flight Simulator. W tej grze możemy sprawdzić się w roli pilota. Gra jest bardzo rozbudowana i dość trudna, lecz jednocześnie sprawia dużo satysfakcji.
Po uruchomieniu ujrzysz kokpit twojego samolotu. Zegar z napisem RPM wskazuje obroty silnika, AirSpeed - Szybkość samolotu względem powietrza, AltiMeter - wysokość nad Ziemią, TurnCoordinator - Wychylenie. Od razu włącz sterowanie za pomocą myszy (Naciśnij parę razy prawy klawisz myszy, aż pojawi ci się krzyżyk). Silnik jest już włączony, więc nadaj mu maksymalne obroty (klawisz PGUP). Zaczniesz nabierać prędkości. Przy prędkości 55kt (Airspeed) przesuń myszkę nieco ku górze, tak aby "nos" samolotu opuścił się ku ziemi. Myszką poruszaj bardzo wolno i spokojnie. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Przy prędkości 70kt przesuń myszkę nieco ku dołowi. Zaczniesz powoli sie wznosić. Leć teraz poziomo nad ziemią, caly czas nabierając prędkości (AirSpeed). Jeśli będziesz już wystarczająco rozpędzony, możesz zacząć się wznosić. Przesuń delikatnie mysz ku dołowi. Twoja prędkość zacznie maleć, lecz zaczniesz nabierać wysokości. Wspaniałe uczucie, przekonaj się sam ...

Znakomita gierka. Jednak ze względu na stopień skomplikowania, nie polecam jej początkującym. Dźwięk i grafika na najwyższym poziomie. Zmiana pory dnia w zależności od czasu oraz położenia.
UWAGA: Plik instalacyjny zajmuje około 90 MB


PySolPySol Ocena 5+

Zestaw ponad 200 pasjansów. Grę charakteryzuję miła grafika (możliwość wyboru koszulek kart), oraz miła dla ucha muzyka grająca w tle.
Gra została napisana w języku skryptowym Python, dlatego można ją uruchomić na wielu systemach operacyjnych. Opis instalacji pod Windows znajduje się tu.
Bardzo udana gierka, dla maniaków gier karcianych.


Enternal LandsEternal Lands Ocena 5

Sterowanie: Mapa - Tab, ruch kamerą - kursory, wyjście - Alt + x , mysz
Na Pingwiny skąpo jest z grami MORPG, jednak EL pozwala o tym zapomnieć. Eternal Lands jest grą fabularną do rozgrywki poprzez sieć, osadzoną w świecie fantasy. Na początku wybieramy wygląd postaci - rasę, płeć, twarz itp. Nie ma jednak na narazie wyboru klas. Obszar gry jest spory, jednak zawsze pod ręką mamy mapę, dzięki której łatwiej poznawać świat. Wśród bujnej roślinności widzimy różnorakie zwierzaki, na których to początkowo ćwiczymy siłę. Od królików do Łosi. W miastach znajdziemy wiele sklepów. Możemy kupować m.in. broń od toporów, łuki, zbroję, jedzenie a także czary. Niekiedy nawet trzeba będzie skorzystać z kantorów. Zarabiać można w różnoraki sposób, jednak jeden szczególnie mnie rozbawił. Otóż, gdy zapoznawałem się z EL Polacy rozkręcili w grze cwany biznes. Handlowali spodniami, pieszczotliwie nazwanymi "gaciami". ;) Pracowałem dla nich i na interesie się nieźle obłowiłem. Na serwerze spotkać można wielu Polaków. Istnieje nawet polski klan, który widnieje na liście gildii na stronie gry.
Eternal Lands jest w całkiem zaawansowanej fazie produkcji i widać, że projekt się rusza. W pełni trójwymiarowa, piękna grafika stawia ją na wysokim miejscu wśród najładniejszych linuksowych gier. Na lustrzanej powierzchni wody widzimy szczegółowe statki, w miastach dokładnie oteksturowane budynki i tłumy ludzi w zróżnicowanych zbrojach i z bronią, a do tego mamy dużą swobodę przy manipulacji kamerą. Jedyne uwagi można mieć do efektów dźwiękowych i muzyki, których po prostu nie slychać. Jeżeli mamy stały dostęp do internetu, warto spędzić przy niej kilka godzin i zagłębić się w świat Eternal Lands.
Choć, aby wykonywać zadania znajomość języka angielskiego jest przydatna, to jednak i bez niego można się świetnie bawić. Zawsze do zabawy można również wkręcić kumpli Windziarzy.


TriggerTrigger Ocena 5

Sterowanie: Przyspieszenie - Góra, Hamulec/Wsteczny - Dół, Hamulec ręczny - Spacja, Zmiana kamery - C, Przełączenie kamery - M
Czy graliście kiedykolwiek w Colin Mc Rae Rally. Jeżeli tak to jest to dla Was pozycja obowiązkowa. W grze musimy zaliczyć po kolei wszystkie "checkpointy", w odpowiednim czasie. Niestety w grze nie przewidziano zmagań z przeciwnikami.
Gra jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju, lecz posiada ładną grafikę, znośny realizm zachowania się samochodu i raczej przeciętną muzykę.


EgobooEgoboo Ocena 5

Sterowanie: Ruch - keypad/mysz/joystick , Skok - 0, Użycie lewej/prawej ręki - T/Y, Podniesienie/Wyrzucenie przedmiotu z lewej ręki G , Podniesienie/Wyrzucenie przedmiotu z prawej ręki H , Skalowanie +/-
Trójwymiarowa gra przygodowo-zręcznościowa. Przemierzamy mroczne jaskinie pełne potworów. Do wyboru mnóstwo zróżnicowanych scenariuszy. Możemy wcielić się w uciekającego więźnia, gnoma na pirackim statku, rycerza,czarodzieja itp.
Gra posiada niesamowitą grafikę i dźwięk. Możliwość gry w sieci i na jednym ekranie


Abuse2Abuse Ocena 5

Sterowanie: Ruch - Kursory , Strzał - LKM , Specjalna umiejętność - PKM , Teleportacja - Kursor dół
Klasyczna gra platformowa polegająca na przemierzaniu stacji kosmicznej i eksterminowaniu wszelkiej maści potworów. Do wyboru mnóstwo zróżnicowanej broni. Istnieje też konwersja tej gry Free Abuse (fRaBs dostępna na stronie http://www.cs.uidaho.edu/~cass0664/fRaBs Jest ona o niebo trudniejsza od oryginalnej gry. Najważniejszą innowacją jest możliwość gry wieloosobowej oraz nowe, ciekawsze poziomy.
Niezła grafika i efekty dźwiękowe. Znakomita grywalność (Szczególnie po sieci)


NequizNexuiz Ocena 5-

Nexuiz to gra z gatunku FPP przeznaczona do rozgrywki w trybie multiplayer.
Jeśli lubisz gry, takie jak Quake lub Unreal to ta gra ma ogromne szanse przypaść ci do gustu. Gra bazuje na mocno podrasowanym enigme Quake 1 (nazwanym Darkplaces).
Mroczne i ponure areny znane z pierwszej częśći gry Quake na których staczane są pojedynki, z pewnośćią sprawią że fani gry Quake grając w Nexuiz będą czuć się jak w domu.
Pojedynki mogą się toczyć nawet do sześćdziesięciu czterech graczy, znajdującym się na jednym serwerze jednocześnie. Dodając do tego dośc sporą liczbę map i duży wybór dostępnych postaci i trochę fajnej broni, która umożliwi nam szybkie i skuteczne pokonanie przeciwników.Wszystko to sprawia że Nexuiz to bardzo interesująca pozycja w oczach każdego gracza preferującego sieciowe strzelanki. Gra została wydana na licencji GPL i możemy ją pobrać zupełnie za darmo z tej strony.
Niestety każda gra posiada pewne wady i Nexuiz niestety nie jest wyjątkiem od normy. Sporym minusem tej gry jest niewątpliwie fakt jej dość dużych wymagań sprzętowych które podaję poniżej. Jeśli jednak nasz komputer spełnia w zupełności spore wymagania gry, to nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy już teraz rozpoczęli siać zniszczenie i chaos w krwawych pojedynkach w trybie multiplayer. Gorąco polecam tą grę!
Minimalne wymagania:
 • - 800 MHz
 • - GeForce
 • - 256 MB RAM • UrqanThe Ur-quan Masters Ocena 5-

  Sterowanie podczas walki: Silniki - Kursory, Strzał pierwszy - Prawy Shift, Strzał drugi - Prawy Ctrl, Ucieczka - Esc
  Już od dekady, Ziemia oraz Sojusz Wolnych Gwiazd walczy z Ur-Quan'ami oraz ich sojusznikami Hierarchy of Battle Thralls. W wichrze wojny ziemianie odkryli opuszczoną fabrykę statków, która zapewniła im niesamowity skok technologiczny. Niestety kolonia ta Unzervalt (aka Vela I), straciła kontakt z Ziemią, krótko po lądowaniu.
  Wcielasz się w Kapitana Zelnick'a, człowieka urodzonego na Unzervalt. Jesteś jednym z tych, którzy przyczynili się do uruchomienia fabryki. Niestety Unzervalt jest ubogi w surowce i nie starcza na dokończenie statku Vindicator. Twoje zadanie polega na doprowadzeniu Vindicator'a na Ziemię, oraz powiadomieniu o opuszczonej kolonii...
  Tak rozpoczyna się Remake klasycznej gry strategicznej "Star Control 2".
  Grę wydano w 1990 roku, dlatego grafika pozostawia wiele do życzenia, wszędzie widoczna pikseloza i słaba animacja. Lepiej zapomnieć o prostocie obsługi - można sterować tylko przy pomocy klawiatury. Jednak jeżeli przezwyciężymy te trudności, otrzymujemy wspaniałą grę strategiczno-ekonomiczną.

  Tutaj postaram się przedstawić jak zacząć rozgrywkę, dlatego jeżeli ktoś nie chce psuć sobie rozrywki niech pominie ten akapit.
  Po zbliżeniu się do Ziemi, okazuje się że jest ona zajęta przez Ur-quan. Skieruj się więc do sztucznego satelity Ziemi. Tam okaże się, że bazie brakuje pierwiastków radioaktywnych, które znajdują się na Merkurym. Po ich zdobyciu, dostaniesz zadanie zbadania bazy na księżycu. Po powrocie Twój statek zostaje wyremontowany. Niestety baza zostaje zaatakowana przez obcych. Po pokonaniu wrogów możesz zająć się zbieraniem złóż i ulepszaniem statku. Na Plutonie (ostatnia,fioletowa, bardzo mała planeta układu słonecznego), znajdziesz statek kapitana Fwiffo, który po długich negocjacjach przyłącza się do Ciebie. Jeżeli znudzi ci się zbieranie złóż, poleć do galaktyki Rigel, gdzie skontaktujesz się z przyjazną rasą.
  Więcej o serii Star Control


  LiquidLiquid War Ocena 5-

  Sterowanie: Gracz1 - kursory Gracz2 - I,J,L,K Gracz3 - Q,Z,X,A Gracz4 - Klawiatura numeryczna
  Gra przeznaczona do gry sieciowej. Można grać na jednym ekranie z klawiatury (do ośmiu osób), porzez sieć lub z komputerem. Naszym zadaniem jest tak poprowadzenie naszej cieczy-wojowników (każdy punkcik reprezentuje jednego wojownika), aby zadać jak największe straty. Najprostszą taktyką jest jego otoczenie. Ciecz płynie za kursorem, a kiedy nie może przepłynąć, atakuje ciecz wroga. Ranni wojownicy stają się ciemniejsi aż w końcu przechodzą na stronę wroga.
  Świetna gra strategiczno- logiczna. Nie ma zbyt dobrej muzyki ani grafiki, ale rekompensuje to znakomitą grywalnością.


  MirrorMirrorMagic Ocena 5-

  Sterowanie: Mysz
  Jest to jedna z moich ulubionych gier, oparta na dwóch przebojach : Deflektor i Mindbender. Głównym zadaniem w tej grze jest zniszczenie kulek za pomocą lasera. Promieniem (wysyłanym przez czarodzieja) sterujemy lustrami, trzymanymi przez gnomów. Laser nie może trafić w niektóre ściany oraz w czarodzieja, gdyż powoduje, to zwiększenie temperatury i przy nadmiernym przegrzaniu zanik lasera (automatyczny koniec gry). Ciepłotę wskazuję czerwony termometr. Należy się spieszyć, ponieważ energii do lasera czarodziej nie ma dużo i starcza jej tylko na kilka minut. Po pomyślnym zniszczeniu kulek, promień należy skierować do otworzonych drzwi.
  Typowa gra logiczno-zręcznościowa, nadzwyczaj udana, z wyśmienitą grafiką, lecz przeciętną muzyką.


  RocksRocks'n'Diamonds Ocena 4+

  Sterowanie: Ruch - Kursory
  Kolekcja kilku klasycznych gier m.in. Sokobana, BoulderDasha i Supaplexa. Opiszę tutaj kilka z nich : Gra wymagająca zręcznych palców i wysilenia szarych komórek. Zabawa na parę miesięcy gwarantowana.


  WormuxWormux Ocena 4

  Sterowanie: Ruch/ustawienie działka - kursory, Strzał - Spacja
  Klon popularnej gry wydanej przez Team17 : Worms.
  Naszym zadaniem jest zniszczenie wszelkich wrogich stworzeń, które znajdują się na planszy. Pomagają nam w tym różnej maści "gadżety" takie jak: bazuka, dynamit, granaty a nawet atak lotniczy. Zwycięzca jest tylko jeden.
  Gra ma śliczną grafikę, lecz do oryginału dużo jej brakuje. Nie można grać z komputerem, ani poprzez sieć. Jedynym możliwym wariantem jest gra z kumplem na jednym komputerze. Także jest to bardzo dobra gra, lecz jedynie kiedy mamy z kim grać.


  Super Mario Clone FXSuper Mario Clone FX Ocena 4

  Sterowanie: Ruch - kursory, Strzał - Spacja, Wejście do domku - strzałka w górę
  Klon bardzo popularnej gry platformowej na konsole. Sterujemy ludkiem (zawód: hydraulik) o imieniu Mario. Naszym zadaniem jest pokonanie wszystkich niebezpieczeństw i dotarcie do drzwi. Na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw: sowy, żółwie a nawet smoki. Gra nie ma bardzo wysokiego poziomu trudności, dlatego można polecić ją najmłodszym.
  W grę wbudowany jest edytor plansz, który uruchamiamy klawiszem F8.  FalconNETHACK Falcon's Eye Ocena 4

  Sterowanie: Ruch - keypad/Mysz, Ekwipunek - *, Pomoc - ? , Zejdź na dół - >, Idź na górę - <, Jedz - e , Otwórz drzwi - o
  ... po przebudzeniu się wczesnym rankiem, zacząłeś przygotowywać się do wyprawy. Po kilku dniach mozolnej podróży, twoim oczom ukazały się starożytne ruiny zaznaczone jako wejście do Maze of Menace. Późnym wieczorem, rozbiłeś obozowisko i spędziłeś noc pod gołym niebem. Nad rankiem, po spakowaniu swoich manatków, zjadłeś swój ostatni posiłek i wkroczyłeś do podziemi ...
  Tak zaczyna się gra NetHack. Twoim zadaniem jest zebranie skarbów, tyle ile będziesz mógł unieść, zdobyć Amulet Yendor'u i wydostać się żywym z podziemi. Jeżeli lubisz gry typu Diablo, to jest to dla ciebie pozycja obowiązkowa.
  Niesamowita grafika oraz nastrojowa muzyka.


  CommandPenguinCommand Ocena 4

  Sterowanie: Mysz lub Mysz + a,s,d
  Jesteś dowódcą trzech dział przeciwlotniczych. Musisz strzec sześciu części miasta , poprzez zestrzeliwanie zbliżającego się zagrożenia. Wróg próbuje cię zniszczyć rakietami, nalotami lotniczymi ,a także inteligentnymi minami. Wszystko byłoby proste, gdyby nie limitowana ilość amunicji i opóźnienie pocisków.


  MaelstromMaelstrom Ocena 4

  Sterowanie: Ruch - Kursory , Strzał - TAB , Osłona - Spacja
  W tej grze wcielasz się w pilota statku kosmicznego przedzierającego się przez pole asteroidów. Twoje zadanie polega na oczyszczaniu kolejnych sektorów ze śmiercionośnych kamieni. Kłopot polega na tym ze przy trafieniu laserem asteroidu, nie jest on od razu niszczony, lecz rozpada się na mniejsze kawałki. Tylko bardzo małe kamienie można wyeliminować.
  Przyjemna gra z dobrą grafiką. Muzyka na przeciętnym poziomie.


  © 2004 Bartosz Kosiorek gang65(przy)poczta.onet.pl . Wszelkie prawa zastrzezone.
  Wykonanie i pomoc techniczna chlopczyk  

  Projekt i realizacja banerów th00m4s  

  Valid XHTML 1.0! Valid CSS!